Uvajanje v vrtec
Ne glede na to, ali svojega otroka tokrat prvič spremljamo v vrtec, ali se v vrtec vrača po počitnicah, ali morda samo nadaljuje obiskovanje vrtca, je september poln sprememb in zato tudi stresen. Morda celo bolj za starše kot za otroke. Spremeni se tempo življenja in ponovno imamo več obveznosti, več dela in bolj določeno rutino poklicnega ter družinskega življenja. Že pred septembrom je potrebno marsikaj urediti, potem pa se moramo navaditi na nov vsakdan ter ostati mirni, da se bo tudi otrok dobro počutil ter čim bolje sprejel vse spremembe, ki se mu dogajajo in niso lahke. Za nekatere je to uvajanje v vrtec, za druge zamenjava vrtčevske skupine, nova vzgojiteljica in novi prijatelji, morda celo zamenjava enote vrtca.
Pri vseh spremembah je najbolj pomembno, da smo starši mirni in otrokom nudimo stabilnost ter varnost, pa veliko ljubezni in razumevanja. Ker mi najbolje poznamo svojega otroka, bomo najbolje vedeli, kaj v nekem trenutku potrebuje in bomo lahko to zagovarjali. Nekateri otroci potrebujejo malo daljše uvajanje v vrtec, spet drugi se na novo okolje in ljudi navadijo skoraj takoj. Nekateri otroci se počutijo bolje, če jih uvaja mama, spet drugi morda potrebujejo očetovo oporo in trdnost ter je bolje, da jih uvaja oče. Pomembno se mi zdi, da se lahko takšne stvari dogovorimo skupaj z vzgojiteljico in da se doseže neki dogovor o uvajanju in obiskovanju vrtca, ki bo najboljši za otroka. Komunikacija med vsemi udeleženimi v ta proces je zelo pomembna. Prav tako je pomembna komunikacija, ki jo imamo starši z otrokom in pred otrokom.
Ne glede na starost otroka, ki sicer tudi igra pomembno vlogo pri uvajanju v vrtec, ker ima vsako razvojno obdobje otroka svoje značilnosti, je pomembno, da pred otrokom o vrtcu govorimo pozitivno, se izogibamo kakšnim sodbam in pretiranemu komentiranju dogajanja. Otrok začuti, ali smo mi dejansko pomirjeni s situacijo in sistemu zaupamo, ali imamo dvome, nas je strah, nismo zadovoljni z vzgojiteljico itn. Naše dojemanje situacije bo vplivalo na dojemanje otroka, zato je ključno, da se potrudimo s sprejemanjem okoliščin in z besedno ter nebesedno komunikacijo okoli otroka. Mame smo velikokrat bolj mirne po pogovoru z vzgojiteljico, zato je res dobro, da gremo prej na kakšen pogovor in se dogovorimo o tem, kako bo potekalo uvajanje in kaj vse otrok potrebuje za v vrtec. Tako bomo lahko pripravile vse stvari in se tudi miselno pripravile na potek, kar nam bo dalo občutek nadzora in nas zato pomirilo.
Vsak vrtec ima svoj seznam stvari, ki jih otrok potrebuje s seboj v vrtec, ampak običajno je potrebno imeti s seboj:
- Nahrbtnik z rezervnimi oblačili. Mlajši kot je otrok, več rezervnih oblačil je dobro pripraviti. Poleg bodijev, majic in hlač, ne pozabimo tudi na kakšen slinček, če je otrok v obdobju, ko se veliko slini. Ali so oblačila po zadnji modi ni toliko pomembno, kot to, da so udobna in omogočajo brezskrbno igro.
- Copatke. Pomembno je, da so njihovi copatki udobni, mehki, zračni in tudi varni, saj jih bodo v vrtcu nosili več ur in je kakovost zelo pomembna.
- Pleničke in ponekod tudi vlažilne robčke.
- Posteljnino in vrečo za posteljnino.
- Če otrok uporablja dudo, potem ne pozabimo na njo in morda tudi na kakšno priponko za dudo, pa na stekleničko z vodo in ninico ali kakšno plišasto igračo za spanje, če je otrok tako navajen. Vse to mu bo olajšalo težje trenutke in uspavanje v vrtcu.
Ne pozabimo vseh stvari označiti z imenom in priimkom otroka. Prav tako označimo tudi vrhnja oblačila, ki naj jih ima s seboj, glede na vreme (kapica, jakna, jopa, tudi čevlji itd.).
Na uvajanje v vrtec ali na druge spremembe se lahko pripravimo tudi preko pogovora z otrokom, ki naj bo primeren starosti. Otroku na kratko povemo, kaj ga čaka, kako bo izgledal vsakdan v vrtcu, kdo bo tam z njim in kaj bodo v vrtcu vse počeli. Omenimo čim več dobrih strani vrtca, omenimo pa tudi, da bomo mi tačas v službi in bomo prišli ponj takoj, ko končamo. Mlajši otroci tega še ne bodo zmogli razumeti in bodo zavedanje o tem, da se mama vedno vrne po njih, šele pridobili in ravno zato je priporočljivo, da se čas, ko se vrnemo po otroka postopoma podaljšuje, kot je možno pri počasnejšem uvajanju.
Kot pripravo na uvajanje bi vam priporočala še:
- Da greste pred začetkom uvajanja večkrat na sprehod mimo vrtca in si pogledate stavbo, dvorišče ter otroku vsakič na kratko poveste, da bo sem hodil v vrtec in kaj bo v njem počel. Če je možno, se dogovorite za skupno srečanje z vzgojiteljico, da jo spozna še pred septembrom.
- Da si vse stvari pripravite vnaprej in se vam zjutraj ne bo mudilo ter boste čim bolj mirno začeli svoj dan.
- Omislite si jutranjo rutino, ki bo vsako jutro enaka in bo varna popotnica za v vrtec. Mi smo v avtu, na poti v vrtec, peli otroške pesmi, nekateri naštevajo stvari, ki jih vidijo v garderobi v vrtcu, opazujejo kakšne risbice, ki visijo v vrtcu na steni, si podelijo določeno število objemov ali poljubov, povejo kakšno izštevanko ipd.
- Lahko preberete tudi kakšno slikanico, ki prikazuje dogajanje v vrtcu.
- Ko ste že tako daleč, da otroka samo predate vzgojiteljici, je pomembno, da to naredite hitro in da ne odlašate. Bolj boste odlašali, večja je verjetnost, da bo otrok jokal. Zaupajte, da vzgojiteljica točno ve, kaj mora v tistem trenutku narediti.
- Prav tako se mi zdi pomembno opozoriti na iskrenost. Včasih se kakšen starš izmuzne iz igralnice, ko ga otrok ne gleda, vendar je to lahko slabo za otroka, saj otrok ne razume, kaj se je zgodilo. Sami presodite, glede na značaj in starost, kaj je najbolj primerno. Jaz sem izbrala to, da jih vedno stisnem in se poslovim, pa četudi potočijo kakšno solzico, ker nisem želela, da bi imeli (še večji) občutek zapuščenosti.
Vse to, kar nas čaka, je običajen del njihovega otroštva, zato imejmo v mislih, da se bo otrok hitro prilagodil na spremembe in v vrtcu doživel nekaj svojih najlepših spominov na otroštvo. Srečno vsem!